Select your Language
v

Change Event
Select another Event

Sponsors




Event information
Juegos Deportivos Nacionales ICODER 2017
10 al 14 de Julio, 2017
Estadio Nacional, San José
Session 1
Lunes 10 de Julio
Mañana
Session 2
Lunes 10 de Julio
Tarde
Session 3
Martes 11 de Julio
Mañana
Session 4
Martes 11 de Julio
Tarde
Session 5
Miércoles 12 de Julio
Mañana
Session 6
Miércoles 12 de Julio
Tarde
Session 7
Jueves 13 de Julio
Mañana
Session 8
Jueves 13 de Julio
Tarde
Session 9
Viernes 14 de Julio
Mañana
Session 10
Viernes 5 de jun
Tarde
 
All Sessions
 
Registered Teams:
  
Team 
 
01 Abangares 1
02 Alajuela 32
03 Alajuelita 2
04 Alvarado 1
05 Bagaces 2
06 Barva 17
07 Belén 11
08 Cañas 16
09 Carrillo 1
10 Cartago 34
11 Coronado 22
12 Corredores 14
13 Curridabat 8
14 Desamparados 34
15 El Guarco 11
16 Escazú 5
17 Goicoechea 12
18 Grecia 27
19 Guácimo 3
20 Heredia 10
21 La Cruz 1
22 La Unión 4
23 Liberia 17
24 Limón 38
25 Montes De Oro 5
26 Nandayure 5
27 Nicoya 27
28 Oreamuno 8
29 Osa 24
30 Palmares 13
31 Paraíso 3
32 Pérez Zeledón 27
33 Poás 12
34 Pococí 23
35 Puntarenas 13
36 Puriscal 3
37 San Carlos 23
38 San Isidro 1
39 San José 41
40 San Ramón 18
41 Santa Ana 9
42 Santa Barbara 19
43 Santa Cruz 36
44 Siquirres 33
45 Tilarán 8
46 Turrialba 3
47 Upala 11
  688

Best Performances:
IAAF Performances
Records of the Event:
Records
Downloads:
(No Files Available)

Medals Table:
Equipo 
01. Siquirres 11 6 5
02. Alajuela 9 9 8
03. San José 9 4 6
04. Cartago 8 14 8
05. Desamparados 8 8 3
06. Heredia 8 3 4
07. Santa Cruz 7 8 8
08. Goicoechea 7 5 0
09. Coronado 6 10 6
10. Grecia 5 5 6
11. Limón 5 5 3
12. Osa 5 3 5
13. San Carlos 4 4 3
14. San Ramón 4 3 3
15. Cañas 3 4 5
16. Nicoya 3 4 3
17. Pérez Zeledón 3 3 10
18. Poás 3 2 4
19. Liberia 3 2 4
20. Curridabat 3 0 2
21. Santa Ana 2 1 0
22. Turrialba 2 0 2
23. Upala 2 0 2
24. Santa Barbara 1 5 7
25. Pococí 1 3 4
26. Palmares 1 3 1
27. Oreamuno 1 2 5
28. Barva 1 2 1
29. Tilarán 1 1 2
30. Corredores 1 1 1
31. La Unión 1 1 1
32. Puntarenas 1 0 0
33. Belén 0 3 1
34. Escazú 0 2 1
35. El Guarco 0 1 3
36. Alvarado 0 1 0
37. Guácimo 0 0 1
38. Paraíso 0 0 1
Events:
Sort By Age Group and Event
Time 
Event 
Age Group 
Round 
Tot 
List 
Result 
Jueves 13 de Julio - Tarde
  14:00 Heptatlón - 800 mts Planos (7) JB-Women Points 8 Seed Result
  14:00 Heptatlón JB-Women Final 8 Seed Result
  14:00 Decatlón - Lanz. de Jabalina 700g (9) JB-Men Points 8 Seed Result
  14:00 Heptatlón - Impulsión de Bala 4 kg (3) JA-Women Points 6 Seed Result
  14:00 Decatlón - Salto Alto (4) JA-Men Points 8 Seed Result
  14:15 5.000 mts Marcha JC-Men Final 6 Seed Result
  15:00 Relevos 4x100 mts Mixto JC-Mixed Final 32 Seed Result
  15:00 Lanzamiento de Disco 1 kg JC-Men Final 8 Seed Result
  15:00 Salto Largo JB-Men Final 8 Seed Result
  15:00 Lanzamiento de Martillo 4 kg JA-Women Final 8 Seed Result
  15:30 Heptatlón - 200 mts Planos (4) JA-Women Points 6 Seed Result
  15:40 Decatlón - 400 mts Planos (5) JA-Men Points 8 Seed Result
  15:50 Decatlón - 1.500 mts Planos (10) JB-Men Points 8 Seed Result
  15:50 Decatlón JB-Men Final 9 Seed Result
  16:00 Impulsión de Bala 3 kg JC-Women Final 8 Seed Result
  16:00 Salto Largo JA-Men Final 8 Seed Result
  16:00 Lanzamiento de Jabalina 800g JA-Men Final 8 Seed Result

Copyright 2020 - Federación Salvadoreña de Atletismo
San Salvador - EL SALVADOR - Tel. (503) 2298-0842 / 2245-2407
atletismoelsalvador@yahoo.com